VÍTEJTE NA MÝCH STRÁNKÁCH

Vítejte na mých stránkách www.nejenhackovani.blog.cz. Jak sám titul napovídá, bude v nich řeč o háčkovaní a jiných ručních pracích, recepty a ostatní ženské zábavy. Doufám, že se vám u mě bude líbit.
Pokud budete mít zájem o nějaké návody, jsem k dispozici na e-mailové adrese ruzena60@hotmail.com. Děkuji za návštěvu, Růžena

Řím

7. května 2015 v 7:00 |  Krásy Itálie
Naše procházka Římem pokračovala od Náměstí lidu (Piazza del Popolo)

směrem k fontáne di Trevi,která je ale momentálně v rekonstrukci,takže jsme mohli obdivovat jen impozantni sousoší které se nad ní vztyčuje. Nicméně nezapoměli na turistickou stezku kolem uzavřené fontány která zavede turisty k místu,kde se dají házet do kašny penízky :-) Pověst totiž praví,že pokud toto učiníte,určitě se do Říma ještě vrátíte. To je pověst - realita je taková,že jakmile utichne ruch kolem fontány,spatříte podnikavce,kteří penízky pilně loví - a i o tuhle činnost je nemalý boj.


Další zastávka byla na Piazza di Spagna (Španělské náměstí) - další kašna a další lešení! Tentokrát pod ním byl kostel Trinitá dei Monti, ke kterému se dojde po širokých schodech, většinou obsazených turisty. Pokud jste videli film Prázdniny v Římě s Audrey Hepburn a Gregory Peckem tak je to místo kde Audrey mlsá zmrzlinu..Jelikož kostel stojí za podívanou,půjčila jsem si fotku z internetu a tak je videt v celé své kráse.


Fontána pod schodištěm se jmenuje "Barcaccia" což v překladu znamená něco jako dlouhý člun. Před časem se stala neblaze proslulou i díky holandským "fanouškům" kteří ji zanesli odpadky a částečně i poškodili - naštěstí škody nebyly příliš veliké ale faktem zůstává že tyto památky jsou vystavené na milost a nemilost novým barbarům...

Z náměstí je pár metrů k pasáži pojmenované po slavném italském herci Albertu Sordim (Galleria Alberto Sordi) který se v Římě narodil a žil.

Po nezbytném občerstvení jsme vyšli ven a naskytl se nám krásný pohled na náměstí Chigi -kde se nachází i sídlo italské vlády- a sloupec zvaný Colonna di Marco Aurelio. Je vysoký téměř 30 metrů a byl postaven v letech 176 až 192 pravděpodobně po smrti slavného římského imperátora na oslavu jeho vojenských vítězství. Celý sloup je totiž zdobený výjevy z jeho slavných vojenských tažení.
A pak jsme se podívali doleva - a už zdálky se nám naskytnul pohled na impozantní monument - tzv. Vittoriano neboli Oltář vlasti vybudovaný na počest prvního krále Itálie Vittoria Emanuele II po jeho smrti v roce 1878. Tento král musel zanechat velice dobrý dojem nebot monument je opravdu majestátní - vysoký 80 metrů a dlouhý téměř 140 m. Samotná socha krále na koni která mu vévodí je vysoká 12 metrů a široká 10m - pro její zhotovení bylo roztaveno 50 tun bronzu. Na jeho úpatí se nachází sochy 14 italských krajů se svými hlavními symboli.Zhotovením celého projektu byl pověřen mladý architekt Sacconi.

Ne všem se ale velkolepé dílo líbilo - Římané jej ironicky nazývali "psací stroj" nebo "klavír"
V roce 1921 se monument stal i hrobem pro neznámého vojína jako památka na 1.světovou válku.U jeho hrobu je permanentní stráž a plane věčný plamen.

Od slavného monumentu je jen pár kroků k jednomu z největších ne-li největšímu symbolu Říma - Kolosseu- a k němu přilehlé Fori imperiali. Kolosseo (Colosseum) je prý nejfotografovanější památkou na světě...Původní název byl Amfiteatro Flavio a mělo kapacitu mezi 50 000 až 75 000 diváků. Jeho hlavní použití bylo pro zápasy gladiátorů a různá představení např.vojenské hry nebo mitologická dramata.Stavba je elipsovitého tvaru a její vnější obvod měří 527 metrů. Bylo postaveno za vlády imperátora Vespasiana počínaje rokem 72 našeho letopoču.
V těsném sousedství se nachází Fori imperiali,což jsou archeologické pozůstatky římských náměstí postavených během jednoho a půl století římskými imperátory v centru antického Říma.

Dalším významným monumentem je Arco di Costantino , triumfální brána postavená římským senátem jako dar imperátoru Konstantinovi za jeho vítězství v bitvě u Ponte Miglio v roce 312 (most Miglio - ten samý kde se začalo se zvykem zamilovaných věšet zámky - vznikl díky knize"3 metry nad nebem"italského spisovatele Moccia kde se o tom poprvé mluví - ale to je jiná historie :-))

Naše cesta se blíží ke konci a musíme na autobus který nás odveze zpět na nádraží. Jelikož jsem do Říma jela kvůli českému pasu na naší ambasádu,musím si tam pro něj zas osobně dojet Mileráda!!! Už mám lístky na vlak (tentokrát doufám bez stávek,manifestací a podobných akcí) na konec května..a plánek na další trasu po památkách a krásách tohoto jedinečného - a bez nadsázky myslím i jediného - města. Takže za necelý měsíc - arrivederci, ROMA !!!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Helena Helena | E-mail | 7. května 2015 v 9:50 | Reagovat

Růženko, díky za krásnou procházku Římem. :-)Římané byli velmi mocní, a podle památek, kterých je v Itálii veliké množství, to je znát. :-) Přeji ti Růženko krásný výlet koncem května a těším se na další fotoreportáž. :-)

2 ruzena ruzena | E-mail | Web | 7. května 2015 v 20:37 | Reagovat

[1]: Ahoj Helenko,myslím že nezůstane jen u jedné další návštěvy :-) Každopádně se už začínám těšit! :-)  :-)

3 Janinka Janinka | E-mail | Web | 8. května 2015 v 14:54 | Reagovat

Jedním slovem - nádhera! :-)

4 ruzena ruzena | E-mail | Web | 9. května 2015 v 14:32 | Reagovat

[3]:Je to fakt parada.Řím mě dostal :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama